top of page

Korona podruhé (a naposled): Mýty, legendy a POZITIVNÍ ZPRÁVY

  • Obrázek autora: BettyG
    BettyG
  • 23. 4. 2020
  • Minut čtení: 9

Aktualizováno: 18. 10. 2020


Moc mě překvapil ohlas na minulý článek, více než 500 přečtení článku je rekord a já za něj moc děkuju! :) Zdá se, že i samotné informace o koroně mají nějaké virové šíření...


Minule jsem popsala naše osobní korona zážitky z Číny, které postupně aktualizuju s tím, jak se tady situace mění, ale osobních názorů jsem se schválně snažila vyvarovat. Stejně jako jsem se snažila vyvarovat psaní při naštvanosti. A ono se tomu špatně vyvarovává, když člověk naštvaný zkrátka je. Na novináře. Na záměrně manipulační zprávy. Na stádovost. A politiku? Tu nejlépe vystihují následující odstavce:


Klik odkáže ke zdroji

Klik odkáže ke zdroji

Moje názory tedy dostanou prostor dnes a dost možná se netrefím do vašeho gusta, ale těžko se člověk trefí do něčeho, kam primárně ani nemíří... A vlastně, nejde ani tak o moje názory, jako spíš postřehy. Těžko se dá totiž udělat osobní 100% správný závěr z mediálních zpráv, které neinformují objektivně, jsou senzace-chtivé a často si protiřečí.


Také chci na začátek říct, že cílem dnešního článku určitě není dělat z Číny bezchybnou superzemi, ale číst všude dokola ta často vymyšlená negativa je zase opačný extrém. Zprávy v kontextu totiž často říkají něco úplně jiného, než co z nich novináři nakonec vytáhnou.


Dezinformace a fake news


Než dám slovo českým odborníkům a optimistickým zprávám, vrhnu se na tu horší část dnešního článku. Nemůžu nechat bez povšimnutí zprávy, které se hojně šířily o Číně hlavně ze začátku epidemie a které ne vždy byly na místě.


Fake news jsou smyšleným dílem. Každá fake news musí být uvěřitelná, proto se musí zakládat na částečně věrohodných informacích. Sdělení fake news mají většinou bulvární charakter a jsou formulována tak, aby vzbudila emoce. (Wiki)

"Lidé odpadávají na ulicích Wuhanu"


Určitě jste taky na ČT24, Frekvenci1, iDnes, Novinkách a dalších portálech viděli videa s osobami, které stojí na chodníku a z ničeho nic se skácí k zemi. Tato videa koncem ledna doslova obletěla svět a představovala jedny z prvních zpráv o koronaviru: "Takhle teď vypadá běžný život v Číně!" Všechna tahle videa mají několika-milionová zhlédnutí a sdílení. A víte co?


Zajímalo by mě, jestli si stejný počet lidí taky všiml, že zdroje těchto videí dodnes nejsou známé, není jasný ani rok, ve kterém byly pořízené a ani se neví, jakou situaci zachycují. Dnes už víme, že takový projev koronaviru by byl přinejmenším hodně neobvyklý a náhlá omdlení jednoduše nepatří k jeho charakteristickým symptomům.



Když čtu články, které obsahují slovní spojení stylu "údajně nakažení koronavirem" nebo "lidé, kteří se zřejmě nakazili novým koronavirem", v hlavě se mi rozsvítí červená kontrolka. Nejsou to totiž o nic důvěryhodnější informace, než které si můžu přečíst od odborníků na jakýchkoli diskuzních fórech. To že ji sdílí "zaručeně seriózní deník", ještě neznamená, že je to pravda.


Všechny zpravodajské servery měly (a dodnes mají) jedno společné: s naprostou lehkostí šířily neověřená videa, radovaly se z každého zhlédnutí a podílely se na zbytečném šíření strachu. Nebo se snad tahle omdlení běžně dějí i jinde po světě? Dnes se naopak ukazuje, že stovky lidí s covidem nemají příznaky vůbec žádné.


"Zřejmě, údajně, možná, podle neoficiálních zdrojů,..." těmito slovy je prošpikována spousta korona-článků. Jedná se snad o články důvěryhodné a hodné šíření?

"Čínské netopýří pochoutky"

Dále to podle zpráv vypadá, že typická čínská rodina k obědu pravidelně baští netopýří polévku a zajídá ji pečeným hadem nebo marinovaným jezevcem. Je určitě pravda, že apetit místních se od našeho trochu liší. Říká se tomu kulturní rozdíly. Ale ty nemají sloužit jako záminka k šíření celosvětové nenávisti.


Pouličních marketů jsem prošla hodně, viděla tam vepříky, kuřata (a kuřecí pařátky, to zas jo!), ale na netopýry a hady jsem (zatím) nikdy nenarazila. A to i přesto, že žiji v Guangdongu, tedy v provincii, která má ve zbytku Číny pověst všežroutů a kde jsou trhy o to víc rozmanitější. Fakt, že jsem tyto zvířata na trzích neviděla, samozřejmě neznamená, že se tam s nimi setkat nedá. Chci jen zdůraznit, že na trhu a na talířku opravdu nejsou něčím naprosto běžným.


Říká se, že nad čím by obyvatelé zbytku Číny ohrnuli nos, to se v provincii Guangdong sní bez mrknutí oka.

Za zmínku stojí taky to, že původ rozšíření koronaviru z netopýrů je jen jednou z mnoha teorií, jak se virus mohl rozšířit. Podle studií existuje i pravděpodobnost, že tento vir tu byl mnohem dříve, než se na něj upoutala pozornost - v době, kdy ještě neměl jméno a ten jedinečný marketing. Samotné testování pak neukazuje, jak rychle se virus šíří, ale zkrátka jen mapuje, jak moc vir už dávno rozšířený je. "Pravd" a možných scénářů se nám ale každý den servíruje tolik, že je to jednoduše a geniálně matoucí.


"Čína falšuje čísla"

Předpokládá se, že reálná čísla jsou násobně vyšší, než ta oficiálně udávaná, ale popravdě, v žádné zemi nezjistíme přesné počty nakažených. Někteří lidé se dávno uzdravili, někteří koroně podlehli (resp. ve většině případů podlehli jinému závažnému onemocnění a korona představovala ten pověstný hřebíček) a někteří lidé jsou přenašeči, kteří o tom ale díky nulovým symptomům ani neví a tak na testy nejdou.


Za to, že Čína asymptomatické pacienty nezapočítávala do svých statistik, byla celosvětově kritizovaná. Co na tom, že mnohé jiné státy tou dobou netestovaly ani osoby symptomatické a statistiky si tím tedy zkreslovaly také. Každopádně, tohle se v Číně od 1. dubna změnilo a do statistik se zahrnují osoby se symptomy i bez. Jestli úplně všechny, kdoví.


Statistika kolem korony = naprosto přesný součet naprosto nepřesných údajů

"Čína doporučuje léčbu korony medvědí žlučí"


Zmínku o medvědí žluči jsem nejprve slyšela ve videu sinologa Pavla Dvořáka (video sdílím dole), ve kterém tuto překroucenou zprávu narovnal do původního znění a o pár dnů později už jsem ji skutečně viděla i na českých webech (ČT24, Novinky): "Číňané k léčbě koronaviru doporučují medvědí žluč. Ochránce to vyděsilo."


Faktem ale je, že Čínská lékařská komora medvědí žluč nedoporučuje. Jak Dvořák vysvětluje, Komora pouze sepsala seznam léků, které lidé po celé Číně použili na potlačení různých příznaků koronaviru. Sepsány byly všechny léky, které jsou na čínském trhu dostupné: od západní medicíny až po specifické přísady tradiční čínské medicíny. Počet takových seznamů se může počítat ve stovkách, počet jednotlivých položek pak v tisících. A jednou z těchto položek byla právě i medvědí žluč, které se zahraniční média bůhvíproč chytila. Nikde v originální zprávě se ale neuvádí, že tyto léky se pro léčbu nebo prevenci běžně používají nebo jsou jakkoli doporučované.


Dvořák zdůrazňuje, že čínské zprávy se do angličtiny překládají nesprávně a věci se často vytrhávají z kontextu. U čínštiny je zkrátka problém, že originální zdroj informace si kvůli jazykové bariéře ověří jen málokdo. Jako překladatel si ale samozřejmě čínské zprávy dokáže (jako jeden z mála) přečíst a rozhodně tedy nepapouškuje jen to, co šíří všechna velká média okolo.


V následujícím videu komentuje dvě výše zmíněné kapitoly: jak pravost čínských čísel, tak téma medvědí žluči. Vypráví i další své zážitky z Číny a často popisuje situace, které jsme tu často zažili my sami - a na které taky stejně reaguje. Takže je nám o to sympatičtější :) Video doporučuji zhlédnout celé!



"Čína znovu otevřela zvířecí trhy, které jsou spojené s původem koronaviru"


V Číně existuje několik druhů živočišných trhů a ano, v dubnu se jejich část otevřela. Otevřely se ale jen mokré trhy s rybami a mořskými živočichy a trhy s hospodářskými zvířaty, tedy vepřovým, hovězím apod.


Trhy s divokou zvěří, ze kterých se předpokládá, že se virus rozšířil, jsou ale v Číně doposud zakázané a zavřené. Co víc k tomu říct. Snad jen, že vás asi nepřekvapí, že pokud vás zajímají detaily k tomuto tématu, odkážu vás zase na nějaké to video (alespoň na jeho první polovinu) :)


Psí odbočka


Nové čínské regulace plynoucí z reakce na koronavir jsou naopak více než pozitivní vůči našim čtyřnohým mazlíčkům! Čína vyhlásila, že od 1. května už psi a kočky nebudou uvedeni na seznamu hospodářských zvířat, tedy zvířat, která jsou určená ke konzumaci.


Tenhle zákaz ale v důsledku nepřinese nějak dramatické změny. Co vím od místních, kolegů a co vidím i všude okolo, na psy se (alespoň ve městech) pohlíží úplně stejně, jako je tomu třeba v Evropě - jako na domácí mazlíčky, nikoli jako na pobíhající večeři. S jejich pojídáním je to zhruba stejné jako s těmi netopýry :) Vyjmutí ze seznamu "hospodářských zvířat" je každopádně dobrá zpráva!


Mimochodem, docela by mě zajímalo, kdo kdy rozhodl o té zvířecí diskriminaci: sníst vepříka, ovci nebo králíka je v pořádku, ale sníst psa nebo morče je amorální! Ale v tomhle konsenzu už zkrátka nějaké to tisíciletí žijeme. A to je úplně jiné téma.


Korona-pozitivum: V Číně nově platí zákaz pojídání psů a koček

"V Číně se kopou masové hroby, lidé vykupují obchody, kremační pece jedou nonstop"


Pokud jste postřehli zprávy s videi o davovém šílenství v čínských supermarketech nebo videa z kopání masových hrobů, dost možná se jednalo o záběry z filmů. O tom, že jsou filmové nebo reklamní pasáže prezentovány jako "čínská realita následků koronaviru" si můžete přečíst tady. Nebo ty fotky front u kremačních budov, které údajně dokážou určit počet lidí zemřelých na koronu... Podle zpráv to zkrátka vypadá, že na všechno ostatní se jako lusknutím prstu přestalo umírat a korona je to jediné, co stojí v cestě lidské nesmrtelnosti.


Byla jsem mile překvapená, když jsem se dočetla, že dezinformacím ohledně korony se věnuje i ČT v jednom díle Newsroom ČT24. Byla jsem tedy na pořad zvědavá a našla si reprízu. A překvapení se konalo znovu - tentokrát spíš pobavené. Zjistila jsem, že tomuto tématu Česká televize věnovala celé 3,5 minuty a to v neděli ve 22:20 večer :D Ale nálepka "Médium, které bojuje proti dezinformacím!", ta samozřejmě zůstává zachována.


Na Newsroom přikládám odkaz tady. A jen pro zajímavost, kolik z vás v neděli v 10 večer sleduje zprávy? Nebo ještě přesněji, kdo je v tento čas sledoval ještě v době před-karanténové?

Foto hoaxy


Koronavirus je pro novináře exkluzivním tématem, ale pokud se přece jen zrovna neděje nic dostatečně dramatického, aspoň se sdílí falešné zprávy, které jsou často fantastické už na první pohled. Ale kdo by řekl, že jsou falešné, když je sdílí i hlavní zaručeně seriózní média?


Některé fakes jsou docela nevinné (třeba ti delfíni v Benátkách, to mi bylo vyloženě smutno, že to není pravda! :D), horší je to ale u zpráv, které podněcují paniku, strach a mezistátní nenávist. Celou širokou paletu corona-fakenews si můžete projít tady, já vyberu jen pár z nich. Zdrojem je mi web AFP.


Lvi v ulicích Ruska


Zprávy o tom, že Putin vzal karanténní opatření po svém a do ulic vypustil stovky tygrů a lvů, aby lidé nevycházeli do ulic, jste možná zaznamenali. Ale tohle je tak přehnaný hoax, že nepravdivost informace je zřejmá snad každému. Fotka, která se ke článku přikládá, byla pořízená v jižní Africe léta Páně 2016. S koronou nesouvisí.



Desítky rakví obětí koronaviru


Zatímco se tato fotka v některých článcích prezentuje jako fotka rakví obětí koronaviru, ve skutečnosti koluje internety už od dob italského zemětřesní v roce 2009.



Pacienti v Itálii čekající před nemocnicemi


Kapacity nemocnic jsou přeplněné, a tak lidé musí na ošetření čekat venku. Fotka sice z tohoto roku pochází, ale zachycuje následky březnového zemětřesení v chorvatském Záhřebu, kde lidé zůstali bez střechy nad hlavou.



Sebevražda v Itálii


Fotka ženy, která údajně spáchala sebevraždu poté, co se nakazila koronavirem. Jde znovu o snímek z filmové scény, tentokrát z alžírského dramatu.



Proč?

K čemu celá tahle panika slouží? Proč to média tak šíleně přehánějí a proč se dokonce předhánějí v tom, kdo přinese příšernější zprávu? Proč mám pocit, že jsou novináři vyloženě rádi za každou oběť, o které můžou psát?


Jestli to celé má nějaký určitý záměr, to asi uvidíme až s postupem času. Takhle globálně řízené a organizované šíření paniky nemůže vést k ničemu dobrému. Ale snad se mýlím a novinám jde jen o zisk a pozornost.


A konečně: O koroně pozitivně(ji)!


Konečně nasdílím pár útržků zajímavých rozhovorů s lékaři, mikrobiology apod., na které jsem v průběhu posledních týdnů narazila a které s mými osobními domněnkami příjemně rezonují. Pokud byste se rádi dostali k celému zdrojovému textu některé z citací, stačí na ni kliknout.


***Aktuálně.cz***


*** Seznamzprávy ***


*** iRozhlas ***



*** Reflex ***


*** a ještě jedno kolující video, které patří mezi mé oblíbené :) ***



A jak jsou na tom aktuální české statistiky?


Vzato z webu MZCR 23. dubna 2020. Ty červené mikromilimetry jsou ty drastické počty nakažených, o kterých dennodenně slyšíme. Karanténa ale k nízkým počtům zřejmě přispěla.



Dnes to byl jen miniaturní zlomek toho, kolik různých polopravd a nepravd se dá na těch internetech najít. A musím se přiznat, že na rozdíl od novinářů si psaní na tohle téma vůbec neužívám. Zato se ale už teď těším, až se příště potkáme zase u nějakého kulturního nebo cestovatelského článku!


Cestování není nikdy dost - a to virtuální se v době zavřených hranic počítá jakbysmet :) A vůbec, Česko je TAK krásné! Aspoň se pořádně docení dovolenkový potenciál naší malé zemičky


Tak buďme zdraví a pořádně si tu naši imunitu hýčkejme - máme ji ve svých rukou! :)


❤ B.


Comments


©2023 babetkacz

bottom of page