top of page

Druhý největší čínský svátek: Mid-Autumn Festival

  • Obrázek autora: BettyG
    BettyG
  • 15. 10. 2017
  • Minut čtení: 4

Momentálně se na nás řítí další tajfun, město vydalo doporučení nevycházet z domu a Martin (už zase) hledá eventuální únikové východy z bytu pro případ, že by se kvůli tajfunu něco pokazilo :)) Kdybyste přiletěli (a vy rozhodně přileťte!), tak ať máme "BOZP" za sebou: únikový východ prý vede seskokem z okna v pokoji pro hosty na balkon sousedů pod námi a z tama pak skočíte rovnou na zem. Skákat z 5. patra je totiž bezpečnější, než skákat ze 6., to dá rozum! :D Dobrá tedy, má to vymyšlené a já se tak můžu v klidu natáhnout na gauč, sledovat z okna déšť a psát :)


Dneska to namísto zážitků bude spíš okénko do čínské kultury, ať mám aspoň trochu pocit, že tím psaním přináším i něco užitečného :) Mluvit budu o Mid-Autumn Festivalu, díky kterému jsme měli před týdnem třídenní volno (jupí!). Musím říct, že čím víc jsem si tento svátek studovala, tím víc mi přišel zajímavý! A dost zajímavé jsou i legendy kolem něj - na nich je zvláštní třeba to, že na jejich konci většinou někdo odletí na Měsíc :) Pro Čínu (a taky Koreu, Vietnam a další asijské země) je Mid-Autumn Festival druhým nejvýznamnějším obdobím, hned po čínském Novém roce, a velkou roli v něm hraje Měsíc - proto ty konce příběhů! :) Měsíc svým kulatým tvarem symbolizuje shromáždění a pospolitost, ať už se jedná o uskladnění úrody z pole nebo o setkání rodin u jednoho stolu. Podstatou těchto dnů je zkrátka být se svými nejbližšími a být vděčný za všechno, co nám příroda za celý předešlý rok poskytla. Svátek se proto slaví tehdy, když je Měsíc největší a nejzářivější, což je podle tradice den podzimního úplňku.

Nejzářivější úplněk nad Zhuhaí

Festival a jídlo


Co při oslavách Mid-Autumn Festivalu na svátečním stole nesmí chybět, jsou jejich "měsíční dortíky" - mooncakes! Svátku se proto taky někdy říká Mooncake Festival, což mě baví, protože to je jako kdybychom my naše Vánoce nazvali Perníčkovým svátkem nebo svátkem Kapra se salátem :D Akorát nám teda perníčky nedávají superschopnosti, které se v mnoha příbězích vážou k mooncakům. #superman #batman #mooncakeman? No a co se dortíků týče, bývají buď kulaté (symbol měsíce) nebo hranaté a variant jejich náplní může být i několik desítek, protože každá provincie má nějakou svoji typickou, např. datlovou, oříškovou, s květy a semínky,.. Nahoře na koláčcích jsou pak "vypečené" čínské znaky, které představují přání štěstí, zdraví, lásky a hojnosti anebo se tam zkrátka uvádí označení výrobce. To už sice tak romantické není, ale reklama holt hýbe světem :))


Tyto dobroty si mezi sebou darují rodiny nebo jednotliví lidé na důkaz jejich přátelství. Jedna z legend dokonce říká, že dříve si mezi sebou dortíky předávaly i společnosti (vždy 4 v 1 krabičce) jakožto "obchodní dárky", ale často v už rozkrájené podobě. A když se pak jednotlivé kousky poskládaly správně, daly obdarovanému znaky nahoře nějakou tajnou zprávu. Dortíky se pak vlastně snědly za účelem čistě praktickým - pro zahlazení jakýchkoli stop :)


My od firmy před svátkem taky dostali slavnostní elegantní balení s těmito dortíky (děkujeme, #TDK!), ale tuším, že žádné zašifrované tajemství nenesly :D Nebo jsem je teda snědla dřív, než jsem se do nějakého pátrání vůbec pustila. Hlavní je, že případné důkazy jsou zničeny! :))



Ve krabičkách na každého čekaly 4 dortíky (na rozdíl od povídaček ale nerozkrájené :)), které se lišily náplněmi: první měl náplň z 5 druhů drcených oříšků, další byl s mixem oříšků a kandovaného ovoce, třetí s pastou z červených fazolí (možná to zní divně, ale byl fakt dobrý!) a poslední měl náplň z pasty z lotosových semínek a s vaječným žloutkem zapečeným uvnitř - opět symbol měsíce. Poslední náplň je sice pro naši provincii Guangdong nejtradičnější, ale mě zaujala nejmíň. Teda aspoň ta část, kterou jsem se odvážila ochutnat, žloutek na mě moc důvěryhodně nepůsobil, takže jsem zobala jen to okolo :) Oříšky a kandované ovoce vítězí!



No a hlavně, každý takový mooncake je totální kalorická bomba. Já přísahám, že jsem cítila, jak pomalu přibírám, už když jsem se na ně jenom koukala! :D A protože Martina tahle bašta nijak nenadchla a veškerými superschopnostmi už beztak dávno oplývá, byla jsem na 8 kousků (4 moje + 4 Martinovy) úplně sama! Spořádala jsem 3 z nich (uff) a zbytek po svátcích raději odnesla zpět do kanceláře, kde se na ně kolegyňky po nabídnutí sletěly jako kobylky :)

Jak se slaví?

Samotné oslavy Mid-Autumn Festivalu ve městě probíhaly různými pouličními představeními, ohňostroji (my vychytali ten "skvělý" v Hong Kongu, o kterém jsem psala minule :D) a taky skoro všechno bylo - a vlastně dosud je - vyzdobené tradičními čínskými červenými lampiónky.


Ptala jsem se holek v práci, jak svátek oslavily ony, abych získala nějakou představu o tom, jak se svátek slaví opravdově (my totiž zbytek svátku po návratu z HK oslavili více-méně úklidem a zabydlováním nového bytu :)) a říkaly, že zkrátka navštívily rodinu, jedly mooncakes a užívaly si klídku domova. Co víc si přát! :)


No a teď už pilně dřeme bez jediného dne volna.. až do Vánoc! Pokud teda nebude vyhlášené volno kvůli nějakému příštímu tajfunu, člověk tu nikdy neví :)

Comments


©2023 babetkacz

bottom of page