top of page

Thajsko: Bangkok 1/2

  • Obrázek autora: BettyG
    BettyG
  • 11. 7. 2019
  • Minut čtení: 4

Aktualizováno: 18. 10. 2020

Tímto článkem se vrátím o půl roku zpět, do doby, kdy nám před Vánoci pořád zbývalo pár dnů roční dovolené, které jsme určitě nechtěli nechat ladem.

Klikli jsme na Skyscanner, do vyhledávače vyplnili obvyklá kritéria (odlet: Macau, měsíc: Prosinec, destinace: Kamkoli) a vybrali místo, které se stejně jako jindy objevilo mezi nejlevnějšími nabídkami: Bangkok - zpáteční letenky 2.800 Kč!

A tak jsme podruhé vyrazili do Thajska, jenom s tím rozdílem, že tentokrát jsme neletěli za chytáním slunečních paprsků na bělostných plážích. V těchto čtyřech dnech jsme se zaměřili na poznávání historie ➡ směr Bangkok a město Ayutthaya.

Náš cestovní plán byl takový:

1. den přílet a Bangkok - zmapováno v tomto článku :)

2. den a noc: Ayutthaya

3. den a noc: Bangkok - zmapováno tady

4. den odlet


Bangkok je přezdívaný Benátkami východu, ve skutečnosti název v překladu znamená "vesnice, kde rostou švestky".

Abych byla upřímná, navštívit Bangkok mě nikdy nějak extra nelákalo a i doporučení od kamarádů, kteří tu byli dřív, znělo jasně: Na Bangkok stačí vyhradit den-dva. Představovala jsem si jej jako špinavé a zanedbané město a film Pařba v Bangkoku mi tyto představy zrovna nevyvrátil :D Kdo by ale věřil Hollywoodské realitě!


Mít od místa, které chcete navštívit, jen nízká očekávání, je ale fajn z jednoho prostého důvodu: realita vás už (snad) nijak negativně nepřekvapí, a křivka spokojenosti tak může šplhat jen nahoru! :) #moudro


3hodinový let z Macau rychle utekl, na hotel jsme se z letiště bez problémů dostali místním autobusem (150THB/osoba = 110 Kč) a poté už jen zbývalo na vlastní kůži zjistit, jestli je moje mírná skeptičnost vůči městu oprávněná nebo ne.

Památník demokracie - první památka, kterou jsme v Bangkoku viděli, protože náš autobus stavěl přímo tady

Ještě než jsme ale stihli překročit práh hotelu vstříc bangkokským uličkám, majitel nás upozornil, že pokud chceme navštívit Královský palác a další místa, většina těchto památek bohužel přijímá poslední návštěvníky už kolem 16:00. Pokud sem tedy pojedete, dejte si pozor na načasování! Toto pravidlo otvíracích hodin se ale netýká všech turistických lákadel. Pokud do města dorazíte po 15. hodině, stejně jako my, pořád můžete stihnout Chrám Ratchanatda, Zlatou horu (vstupné 50TBH/os. = 37Kč) a v noci samozřejmě Khao San Road, která naopak od 18. hodiny teprve začíná ožívat a nabízet ... úplně všechno :D


Chrám Wat Ratchanatda


Místo jsme stihli zrovna v čase zlaté hodinky, z čehož by byl každý fotograf nadšený, ale můj telefonní foťák to slábnoucí denní světlo zrovna neocenil :D Nevadí. Chrám je obestavěný 37 věžičkami, z nichž každá představuje vlastnosti a ctnosti, které jsou potřebné k dosažení osvícení. Co si budeme povídat, ještě jich musím pár splnit :)




Dnes - tedy v roce 2560 :D - je chrám po rozsáhlé rekonstrukci. Čas je hodně relativní pojem..

Wat Saket - Zlatá hora

My tomuto místu říkali "Velký zvon", protože ke zvonům mají některé buddhistické stavby svým tvarem hodně blízko. Už jsem se ale dovzdělala a zjistila, že odborně se jim říká stúpy. Cesta na Zlatou horu vedla po schodech zeleným liánovitým parkem, kde nás čas od času ostříkla studená pára - v tom horku to bylo víc než osvěžující! :)


Na samotném vrcholku hory se ocitnete na druhém nejvyšším bodě Bangkoku, takže je z oken stúpy hezký výhled do všech stran.


Pohled na Zlatou horu: náboženské bohatství vs. standardní domy obyvatel

Cesta k velkému zvonu

Šeřící se Bangkok

Khao San Road

Jste po běhání mezi všemi bangkokskými památkami vyčerpaní a jediné, co chcete, je ticho, klid a mír? V tom případě si Khao San Road nechte až na nějakou akčnější náladu :) A tu my měli! Přijeli jsme město prozkoumat skrz naskrz, takže hurá do víru rušného nočního života plného vůní jídel z pouličních stánků, hlasité hudby linoucí se z okolních barů a restaurací a barev hýřících z oblečení v okolních obchůdcích.


Že od Khao San můžeme očekávat cokoli, jsme zjistili po pár vteřinách. Během procházky se přímo na ulici můžete nechat namasírovat, o kus dál zase jeden prodavač Martinovi nabídl, že mu ušije oblek na míru (jo, pán přesně vystihl naše aktuální potřeby :D) nebo tu můžete okusit kdejakou havěť. Co se týče švábů, ti šli na gril hádám rovnou ze země - narazit na tyhle malé potvory kličkující vám mezi nohami nebylo nijak ojedinělou situací.




Pouliční masáže

..protože grilovat čuníka je nuda. Při vstupu do ulice byl krokodýl ještě plný masa - při zpáteční cestě už se grilovala jen obraná kostra.

Švábi na chodnících -> švábi na grilu. Prvotřídní čerstvost! :D

Khao San Road je turisty hodně vyhledávané místo. Thajce tu najdete pouze jako stánkovou obsluhu, jinak po ulici kráčí všechny možné národnosti, které sem přijely za zábavou - angličtinu uslyšíte nejčastěji. Ulici jsme si prošli tam a zpět, našli hospůdku se živou hudbou, objednali si pár lahví místního chmelového moku Singha a zbytek večera strávili posloucháním známých melodií a zpíváním refrénů spolu se všemi okolo: "Country rooad, take me hooome, to the plaace, I beloong!". Podle složení hostů jsem vůbec neměla pocit, že jsem v Thajsku, ale v nějakém evropském baru!


Suvenýry


Pokud už jste jednou na Khao San Road, místní nabídka a ceny vás určitě podnítí k nákupům (nejen) dárků. Ať už budete pořizovat kabelky, peněženky, sukně nebo košile, určitě alespoň na jednom předmětu nebude chybět potisk slonů, protože až tento tradiční národní symbol dokazuje, že to je to pravé thajské ořechové! :)


Kdekoli v zemi se taky často setkáte s motivy yoni a lingamu (hinduistické zobrazení boha Šivy) na obrazech, sloupech, stěnách.. takže dárky pro nejbližší můžete pojmout i hooodně originálně :)))



Hotové slovácké ornamenty :D Ideální dárek pro babičku na poličku!

Představy vs. Realita


A jestli se naplnily mé předsudky, které jsem měla vůči Bangkoku před cestou? No, alespoň v částech, kterými jsme procházeli my, město vážně neoplývalo extrémní čistotou, ale to v Asii neuvidíte skoro nikde. Snad krom Singapuru, u kterého to naopak vypadá, že se "hygienické normy" snaží dohnat za všechny státy okolo - alespoň podle fotek a vyprávění ostatních, já tam ještě nebyla :))

Po našem cestování po Číně, jižním Thajsku a Filipínách jsem si ale na tuto sníženou laťku už trochu zvykla. Kdybych sem zavítala na mou první asijskou dovolenou, asi bych byla šokovaná víc. Ráda bych taky řekla, že vidět na ulicích krysy a šváby mě už vůůůbec nevyvádí z míry, ale to bych ze sebe dělala moc velkou hrdinku :)


Směrnice EU nebo České hygieny by tu moc nepochodily :)

Tohle byl první den našeho putování po Bangkoku, popsaný bez příkras, zkrátka takový, jaký byl. Příští ráno jsme vlakem odjeli do mystické Ayutthaye a den poté se znovu vrátili sem - konečně ve správný čas, abychom stihli navštívit jeho významnější a mnohem krásnější památky. Při dalším objevování koutů Bangkoku nás můžete doprovodit tady, budu se těšit! :)


B.

Comments


©2023 babetkacz

bottom of page