Povánoční Macao
- BettyG
- 5. 3. 2020
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: 18. 10. 2020
Ve článku o Vánocích v Hong Kongu jsem se trochu rozepsala, tak Macao tentokrát vezmu ve zkratce. Promiň, Macao!
Na začátek musím říct, že ačkoli jsou obě zmíněná místa přímými zhuhaiskými/čínskými sousedy a taky mají obě koloniální historii, díky které tu narazíte na vyšší koncentraci Evropanů (v Macau jsou to Portugalci, v HK Britové), každé město má svůj osobitý ráz.
Tak třeba architektura obou měst a tedy jejich celkový vzhled je naprosto odlišný. V Hong Kongu vidíte nespočet do nebe se tyčících mrakodrapů. Macauskou dominantou jsou ale domy postavené ve stylu koloniální portugalské architektury a zmíněné mrakodrapy jsou tu štědře suplovány obrovskými miliardovými kasiny, kterými město září po celý rok. Ale takhle už město známe - tentokrát jsme jej chtěli vidět ve světlech Vánoc!
A další malá odchylka: Oproti Hong Kongu mi vánoční Macao určitě přišlo malebnější a "přátelštější". Asi to ale bylo i tím, že tentokrát jsem na obhlídku nevyrazila sama, ale spolu s Martinem a částí naší španělské bandy.

Festival světel
Stejně jako Hong Kong, tak i Macao během celého prosince nabízí vánoční kýčovinky alá světelné instalace, vánoční video-mappingy na budovách, interaktivní hry, koncerty a další. My se tam ale vydali až po Vánocích, takže hlavní program jsme jaksi propásli. Ale i přesto, že jsme "brali, co zbylo", pořád nám město nabízelo hezké kouty k nakouknutí.
Vyrazili jsme rovnou na hlavní náměstí Senado Square, kde byla k vidění ta nejbarevnější výzdoba. Celá tahle historická část je krásná sama o sobě (proto je i na seznamu UNESCO), ale o Vánocích je to přece jen jiné :)
V prosinci 2019 navíc Macao slavilo 20. výročí od předání této bývalé kolonie Číně a dvacítka tak byla výrazným symbolem několika dekorací.






Macauská Tour-de-Betlem (a divné španělské tradice :D)
Kromě centra jsme si prošli i zbytek severního ostrova, kde jsme hledali všechny Betlémy města, po kterých byli diví hlavně naši kamarádi. My sice moc nechápali proč, ale nechtěli jsme jim kazit zábavu :D "Vy chcete fakt vidět 8 Betlémů? 10? Tak jo!"
Později nám pobaveně vysvětlili, že k Betlémům se ve Španělsku váže jedna specifická tradice: Jejich Betlémy se neskládají jen z jesliček, ústřední trojice, tří králů a nějakého toho oslíka. Na jejich betlémech jsou davy postaviček - a z nich jedna je vždy vyobrazená, jak zrovna kadí. Vy pak musíte najít, která to je. No, já říkala, že ta tradice je specifická..
Popravdě, i teď mi to připadá tak pitomé, že jsem si ještě pro jistotu googlovala, jestli to opravdu existuje anebo si z nás dělali srandu :D A nedělali! Postavička má dokonce svoje vlastní jméno - "El Caganer" anebo "Caga Tió". Asi vás překvapí, že postavička není satirická, ale symbolizuje přání dobré úrody. Proti gustu...
Pokud vás to zaujalo (divila bych se, kdyby ne), víc si o tom můžete přečíst třeba tady (v angličtině). #SpanishChristmasPoopers


Výzdoba v kasinech...
...je jak jinak, než velkolepá! Než jsme se vydali na závěrečnou procházku na autobus, který nás zavezl zpět k zhuhaiským hranicím, stavili jsme se i v kasinech Parisian a Venetian. K těm jde říct asi jediné: Kam se na něj hrabou obchoďáky v Hong Kongu! Proč visel stromeček vzhůru nohama? No, asi proto, že stát nohama dole je příliš velký mainstream.



Slíbila jsem, že tento článek bude krátký a to taky dodržím - ukazatel "délky článku" ukazuje jen 2-3 minuty čtení, což je asi můj osobní psací rekord! :D Jsem ráda, že mým článkům ten čas věnujete a těším se zase příště <3
Comments